Kondenzacija prirodna pojava
Kondenzacija - prirodna pojava
Kondenzacija je prirodni fenomen. Javlja se kao vlažni magličasti sloj na površini boca, ogledala, pločica, stakla i sličnih objekata.
Kondenzacija nastaje kada topli zrak zasićen vlagom dođe u kontakt s hladnom površinom, npr. prozorskim staklom. Tada dolazi do hlađenja zraka i višak vodene pare se pretvara u tekuće stanje, tj. kondenzira na objektu. Stvaranje kondenzacije na vašim krovnim prozorima nije rezultat loše kvalitete prozora, već potpuno prirodna pojava.
Uzroci povećane količine vlage u zraku- kuhanje, tuširanje, pranje i sušenje rublja
- disanje, znojenje ukućana
- sobno bilje
- izolacija koja ne dopušta prirodnu ventilaciju
Izolacija nekad i danas
Kako kontrolirati vlagu u prostoru?
Jeste li ikada razmišljali koliko se vlage proizvede u prostoriji u jednom danu? Sobno bilje, kuhanje, tuširanje, pranje i sušenje rublja uzrokuju zasićenje zraka vodenom parom. Usto, vlagu stvaraju ljudi, disanjem i znojenjem. Dugoročno gledano, vlaga u zraku može narušiti zdravlje ljudi, uništiti predmete te uzrokovati razvoj plijesni. Redovito prozračivanje jedini je način da se takve negativne posljedice spriječe.
Kako smanjiti količinu vlage u prostoru:
- Ako je moguće, ne sušite rublje unutar kuće
- Zatvorite vrata kuhinja i kupaonica
- Smanjite broj sobnog bilja
- Redovito prozračujte prostor. Ne dozvolite da količina vlage u zraku prijeđe 45%. Budući da grinje ugibaju ako je količina vlage u zraku ispod 45%, to je dodatna prednost!
- Održavajte stalnu temperaturu prostorije ne manju od 20°C, ako je moguće
Ispravno prozračivanje
Dostatno prozračivanje postiže se na način da se prozori ostave potpuno otvoreni 5 minuta barem tri do četiri puta dnevno. To je kratko vrijeme dovoljno za izmjenu zraka, a neće prouzročiti hlađenje namještaja i zidova, tj. povećanje troškova grijanja. Stalno otvoreni prozori ili ventilacijski preklopi uzrokovali bi nepotreban gubitak energije u sezoni grijanja.